مهاجران استرالیا

امتحان رانندگی - قسمت دوم - آزمون عملی

گواهینامه رانندگی هم استاد شد - قبولی در اولین بار اینجا یک هنر است چون معمولا دو بار رو همه دارند.

همانطور که گفته بودم ۵ شنبه امتحان آزمون عملی رو داشتم . البته همونطور که گفتم اینجا کلاس رانندگی هم هست که تقریبا ساعتی ۵۰ دلاره . البته میتونید از ماشین اونها برای امتحان استفاده کنید که میشه ۱۲۰ دلار.

من هم تصمیم گرفتم یک ساعتی کلاس برم ببینم چی میگه . بدک نبود به ۵۰ دلارش می ارزید چون یک سری نکاتی گفت که اگر نمی دونستم قطعا رد میشدم. اما نحوه امتحان بدین صورته که باید در زمانیکه بوک کرده بودید برید به اونجا و حاضر باشید. طرف میاد و قبلش ایمنی ماشین رو شامل راهنماها و چراغ ترمز و بوق رو کنترل میکنه . بعد سوار ماشین میشه و یک برگه داره که تمامی ایرادات و اشکالات و تمامی نکات رانندگی درش هست . که اگر شما درست انجام ندید یک ضربدر در اون خورده میشه . اگر آیتمهای ضریدر خورده سطحی باشه تا ۸ تا ضربدر (دقیقا نمی دونم ) مجاز هستید ولی اگر آیتمها اصلی باشه (مثل سرعت غیر مجاز و خط عابر و رفتن رو خط ممتد و ... ) با اولین ضربدر روونه رد شدن مییشید. در ابتدا یک سری سوالات مزخرف از قبیل اینکه برف پاککن و چراغ و کولر و گرمکن و ... کجاست می پرسه. بعد میگه من هرچی میگم درست و ایمن هستش و چیز غیرقانونی نمی خوایم (یعنی مثل ممتحن های ایران عقده ای نیستن که زیر تابلوی بوق زدن ممنوع بگن بوق بزن و تو بوق برنی و بعد ردت کنن) دومین چیز خیلی مهم دیگه اینه که میگه اگر من چیزی نگفتم راهت رو ادامه بده و مستقیم برو و اگر جائی احساس نا امنی کردی بی خیال حرف من بشو و خودت تصمیم بگیر که کدوم مسیر رو بری.پس از حرکت میگه این ور بپیچ اون ور بپیچ و پارک کن و دنده عقب برو و دور دوفرمونه و ... . ولی از من این نکته رو داشته باشید که اکثر افراد به دولیل رد میشن - سرعت بالاتر از حد مجاز یا سرعت خیلی پایین تر از حد مجاز (بله مثلا اگر حداکثر ۶۰ هستش شما نمیتونید با ۴۰ تا برید چون اینها اعتقاد دارند که تولید ترافیک میکنید) دوم راهنما هستش که معمولا یادشون میره. جالبه به پارک زیاد کاری ندارند چون اعتقاد دارند که شما اگر نتونید بین دو ماشین پارک کنید سختیش در آینده برای خودتون هستش که باید بگردید و یک جای دیگه پیدا کنید . در هرصورت پس از خاتمه امتحان خیلی با آرامش اشکالاتتون رو توضیح میدهند که شما در آینده برطرفش کنید. چون اینها هدفشون درست زندگی کردنه نه سنگ انداختن تو کار خلق اله .

بعد از گرفتن برگه قبولی همونجا و همون لحظه از تون عکس می گیرند و گواهینامه تون رو تحویل میگیرید.

در ضمن بهتون بگم که گواهینامه در اینجا خیلی مهمه و یک جورائی عین شناسنامه میمونه برای همین توصیه ام اینه که به محض ورود اقدام کنید .

 

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۷/۱۱/۱۹ساعت 14:50  توسط رضا رهنما  |